Dom dla studenta

O Programie

Program mieszkaniowy „Dom dla studenta” jest programem wspierającym młodych ludzi w wynajmie mieszkania w okresie studiów na szczecińskich uczelniach. Celem jest stworzenie alternatywnej oferty mieszkań dla studentów w stosunku do występującej na rynku szczecińskim. Realizacja programu jest jednocześnie powiązana z działaniami rewitalizacyjnymi Śródmieścia Szczecina.

Dla kogo?

Oferta skierowana jest do studentów pochodzących spoza Szczecina. O miejsca w mieszkaniach mogą się ubiegać studenci wszystkich szczecińskich uczelni. Dotyczy ona każdego etapu studiów, łącznie z studiami doktoranckimi (III stopień). Do udziału w programie mogą być zakwalifikowani studenci wskazani przez szczecińskie uczelnie, z którymi TBS’y mają podpisaną umowę o współpracy albo studenci, którzy złożą wnioski w ramach wolnego naboru.

Jakie mieszkania?

Program jest realizowany z wykorzystaniem własnych zasobów mieszkaniowych TBS’ów, których dysponentem jest Miasto. Mieszkania te położone są w ścisłym centrum miasta, są doskonale skomunikowane i znajdują się w niedalekich odległościach od uczelni. Są to duże lokale (około 100 m2) w pełni wyposażone w meble i sprzęt AGD. Jedno mieszkanie przygotowane jest dla 4-5 studentów, którzy zamieszkują w pokojach jednoosobowych lub dwuosobowych. Do wspólnego korzystania przeznaczone są pokój dzienny, kuchnia i łazienka (łazienki).

Zasady korzystania z mieszkania

Umowa najmu obejmuje część lokalu (oznaczony pokój) z prawem do wspólnego korzystania z pozostałych pomieszczeń – pokoju dziennego, kuchni i łazienki (łazienek). Stawka czynszu najmu wynosi nie więcej wyższej niż 4% wartości odtworzeniowej lokalu (Zobacz wysokość stawki czynszu). Umowy najmu są zawierane na okres jednego roku z pierwszeństwem dotychczasowego najemcy do zawarcia umowy na kolejny okres.

Przy zawieraniu umów najmu lokali pobierana jest kaucja mieszkaniowa w wysokości
4-krotnego miesięcznego czynszu.

Warunki, które trzeba spełnić

Umowa najmu jest zawierana z osobą, która:

  1. pochodzi z poza Szczecina,
  2. jest studentem szczecińskiej uczelni,
  3. nie posiada tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego na terenie Gminy Szczecin oraz ma niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe.
  4. wykazuje miesięczną wysokość dochodu gospodarstwa domowego w wysokości nie przekraczającej maksymalnej wysokości kwalifikującej do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego z zasobów TBS’ów. Zobacz kryteria dochodowe. 

Z kim się skontaktować

W sprawie przygotowywanych na potrzeby Programu mieszkań należy kontaktować się ze Szczecińskim TBS,
biuro przy ul. Bł. Królowej Jadwigi 45/U2,
tel. 91 430 91 89; 
e-mail: mwajdziak@stbs.pl